Novilo, Leren wat er toe doet
  • Nederlands (NL-BE)
  • PDF

Training Leren Ondernemen voor het onderwijs

  • Geschreven door Tijl Koenderink

Leren Ondernemen

We geloven heel erg in het volgende: een compleet mens bestaat uit Hart (Passie), Hoofd (Denken en Leren) en Handen (Doen). Waar in Leren Leren de focus ligt op de koppeling tussen Hoofd en Hart blijft daar nog een deel onderbelicht: Hart – Handen, Doen. Hoe kun je dat wat je in je hoofd hebt in de werkelijkheid neerzetten?

Een onderscheiding die daarbij gemaakt moet worden is dat met “Ondernemen” niet het “Opzetten van een onderneming” wordt bedoeld. Het einddoel is niet dat elke leerling met een BV van school komt. Wel willen we dat een leerling leert hoe hij dat wat hij in zijn hoofd heeft in de praktijk kan brengen. Daarbij hoort ook rekening houden met de middelen die daarvoor nodig zijn, de mensen waarmee hij moet samenwerken en de tientallen andere factoren die van belang zijn.

Om leerlingen hier effectief in te begeleiden is het belangrijk om als begeleider een compleet beeld te hebben van wat het is om (projectmatig) zaken in de praktijk te brengen. En welke vaardigheden er nodig zijn en wat werkvormen zijn om leerlingen daarin te begeleiden. Met dit doel is de training Leren Ondernemen opgezet.

De training bestaat uit een start-training van 2 dagen waarin een raamwerk wordt neergezet van wat ‘Ondernemen’ is en hoe je dat kunt begeleiden. Binnen deze 2 dagen worden gelijk 2 projecten uitgewerkt waarmee de leerkracht de dag na de training met vertrouwen aan kan beginnen. Na enige tijd komen we bij elkaar om de resultaten te bespreken, eventueel bij te sturen en het aanbrengen van meer vaardigheden en begeleidings methoden. Daarna wordt in de laatste (vierde) trainingsdag alles bij elkaar gebracht en besproken hoe het Ondernemen in de school een permanente plek kan krijgen.