skip to Main Content
088 0200 300

Wil je jouw getalenteerde leerlingen nóg beter begeleiden, een plek voor hen creëren zodat ze beter tot hun recht komen? Jij kunt het verschil maken! Onze verkorte jaaropleiding geeft jou de kennis en vaardigheden om meer- en hoogbegaafde leerlingen te herkennen/erkennen en om hen de juiste begeleiding te kunnen bieden.

Tijdens deze opleiding leg je een stevige theoretische basis en ga je de vertaalslag maken van kennis naar praktijk: hoe ziet dat er dan uit in jouw klas of school? Hoe geef je dit vorm in jouw individuele begeleiding? Jij kunt je volledig richten op je eigen schoolsituatie bij het verwerken en toepassen van hetgeen je geleerd hebt. Dus geen algemeenheden, maar concrete interventies die op je eigen school- en lessituatie van toepassing zijn.

Wat levert deze opleiding je op?

  • Je bent snel ‘startklaar’. Je kunt de kennis en vaardigheden direct in de praktijk inzetten.
  • Tijdens en na de opleiding ben je in staat om mee te denken en mede vorm te geven aan het talentbeleid binnen je school. Jouw team zal hierdoor op een hoger niveau gaan functioneren. Dit komt uiteindelijk alle kinderen ten goede.
  • Je weet hoe je draagvlak creëert over meer- en hoogbegaafdheid onder ouders en collega’s.
  • Leerlingen zullen beter in hun vel zitten en goed tot hun recht komen in en buiten de klas. Het talent van de kinderen wordt zo beter benut en dat leidt tot betere resultaten.
  • Met meer beleid en kennis van zaken kunnen er plusprogramma’s worden opgezet om kinderen die meer begaafd zijn uit te dagen.

De opbouw van de opleiding:

  • Vijf opleidingsdagen
  • Deelname aan een intervisiegroep
  • Observaties en keuzeopdracht

Studiegids

Download de studiegids voor de indeling van de opleidingsdagen en verdere informatie zoals o.a. begeleiding, studiemateriaal en studiebelasting.

Digitale leeromgeving

Je ontvangt als onderdeel van de opleiding toegang tot een digitale leeromgeving. In deze portal vind je diverse zaken als: studieplanner, handouts, follow-ups, tijdens dagen gebruikte materialen en informatie te vinden.

Leerdoelen

Als docent of begeleider heb je basiskennis opgedaan van hoogbegaafdheid. Tevens heb je een eigen visie opgedaan t.a.v. talent en hoogbegaafdheid.

Na deze opleiding heb/kun je:

  • Kennis van de verschillende modellen hoogbegaafdheid, verschillende manieren van signaleren, typen hoogbegaafde kinderen.
  • Begaafde leerlingen (h)erkennen.
  • Tools inzetten om talentbeleid te ontwikkelen en/of verbeteren.
  • Collega’s en ouders inspireren en informeren. Je eigen visie vormen op de begeleiding van begaafde kinderen.
  • Kinderen in en/of buiten de lessituatie begeleiden.
  • Vraagbaak zijn voor de rest van het personeel in zaken betreffende cognitief talent.
  • Leerlingen coachen en begeleiden conform de basisondersteuning.
  • De valkuilen bij getalenteerde meisjes herkennen en daarop anticiperen.
  • Je heb inzicht in het schoolverloop van de hoogbegaafde leerling van groep 0 tot het eindexamen in het Voortgezet Onderwijs of zelfs nog in het beroepsonderwijs.

Daarnaast levert deze opleiding je een flinke dosis kennis, persoonlijke groei en ontwikkeling op.

 

Voor iedereen die verwacht dat de de achtdaagse Opleiding tot Talentbegeleider BO of VO een te grote belasting is naast het lesgeven, hebben we deze vijfdaagse variant ontworpen. Deze opleiding is bij uitstek ook geschikt voor docenten uit het MBO! 

De opleiding richt zich primair op het opdoen van basiskennis en aanleren van basisvaardigheden voor het begeleiden van getalenteerde leerlingen in je klas. Dat vereist enige kennis over wat hoogbegaafdheid is en hoe dit zich kan uiten in waarneembaar gedrag. Uiteraard reiken we je ook handvatten aan voor het begeleiden van deze leerlingen en hoe dit te borgen in (school)beleid. Uniek aan deze opleiding is dat we ook aandacht geven aan hoogbegaafde meisjes en hoogbegaafde kinderen/jongeren met een migratieachtergrond.

Doordat er bij deze opleiding mensen uit zowel het basis- als het voortgezet onderwijs/mbo deelnemen, biedt dit een unieke kans om onderwijservaringen uit te wisselen. Hiervoor wordt binnen de intervisiegroepen ook ruimte geboden.

Als deelnemer heb je een HBO-denkniveau en een duidelijke affiniteit met hoogbegaafden en het onderwijs. Specifieke voorkennis over hoogbegaafdheid is geen vereiste. We zien in onze opleiding met name veel docenten die extra verdieping zoeken, maar ook leden van zorgadvies-teams, directieleden en ambulant begeleiders. We willen je ervan bewust maken dat de opleiding sterk onderwijsgericht is, en dat de groepen grotendeels bestaan uit docenten uit het voortgezet en basisonderwijs.

Data & Locatie

De verkorte opleiding Talentbegeleider Voortgezet Onderwijs wordt verzorgd in Maarssen. De opleidingsdagen starten om 09:30 uur en eindigen om 16:30 uur. Novilo zorgt voor lunch, koffie en thee.

Het is ook mogelijk de opleiding met een team bij jou op locatie te volgen. Neem contact op met een studieadviseur om de mogelijkheden te bespreken.

Data opleidingsdagen

Start 28 januari 2026 | Woensdag | Maarssen

Opleidingsdagen:

Dag 1: woensdag 28-01-2026
Dag 2: woensdag 04-03-2026
Dag 3: woensdag 15-04-2026
Dag 4: woensdag 13-05-2026
Dag 5: woensdag 10-06-2026

Let op: deze data zijn onder voorbehoud van wijzigingen!

Locatie Maarssen

‘Het Laboratorium’
Straatweg 2a
3604 BB Maarssen

Tel: 088-0200 300
info@novilo.nl


Openbaar vervoer
Onze locatie is goed te bereiken met het openbaar vervoer. Er zijn meerdere mogelijkheden:

1. Vanaf Utrecht CS reis je in 7 minuten naar station Maarssen. Vanaf hier kun je in 20-25 minuten lopend 'Het Laboratorium' bereiken.

2. Je kunt er ook voor kiezen de bus te nemen vanaf busstation Maarssen. Neem dan buslijn 913 richting 'Zuilenzebrug' (5 haltes, duur 5 minuten). Vanaf daar loop je ruim 1 minuut naar de plaats van bestemming. Let op: buslijn 913 is vervoer op aanvraag, je moet dit tijdig via U-OV reserveren.

3. Het is ook mogelijk om vanaf het busstation onder Utrecht CS bus 12 of 120 naar halte 'Op Buuren' (Maarssen) te nemen (14 haltes, 20 minuten). Vanaf daar is het ca. 10 minuten lopen naar 'Het Laboratorium'.


Investering 

De opleiding kost € 2.795,- per persoon. 

Voor het volgen van de opleiding is het vereist vijf boeken te lezen waarvan één verplicht:

  • ‘De begeleiding van hoogbegaafde kinderen’ van James Webb, Janet L. Gore, Edward R. Amend en  Arlene R. de Vries

Verder lees je twee boeken naar keuze uit de boekenlijst in het deelnemersportaal én twee van onderstaande  boeken:

  • ‘Talentbeleid en klassenmanagement’ van Tijl Koenderink (PO/VO/MBO)
  • ‘Is het voor een cijfer?’ van Tijl Koenderink en Roland Louwerse (VO/MBO)
  • ‘Leven met intensiteit’ van Susan Daniels en Michael Piechowski (PO/VO/MBO)
  • ‘Het coachen van kinderen en adolescenten met zwakke executieve functies’ van Peg Dawson en  Richard Guare (PO/VO)
  • ‘Basisboek hoogbegaafde adolescenten – De theorie in de praktijk’ van Hanneke Berens, Lijnie Reijers en Dorien Oskam (VO/MBO)
  • ‘De 7 uitdagingen in het onderwijs aan hoogbegaafde kinderen’ van Tijl Koenderink (PO/VO/MBO)

Deze boeken moet je zelf aanschaffen. Klik hier om de boeken van Tijl Koenderink te bestellen bij uitgeverij Eduforce.

De overige boeken zijn te bestellen via www.bol.com.

Irene MensinkIrene Mensink

Als leerkracht/docent, remedial teacher , trainer executieve vaardigheden, gedragsspecialist, autismecoach en talentbegeleider ligt mijn passie bij het begeleiden en ondersteunen van kinderen/jongeren. Ik geloof erin dat iedereen zich kan ontwikkelen en kan groeien mits daar de ruimte en de juiste ondersteuning voor wordt geboden. Mijn doel is dat diegene die ik ondersteun in zichzelf gaan geloven en zich verder kunnen ontwikkelen. Dat is de rode draad in mijn onderwijs carrière. Ik heb inmiddels ruim 20 jaar ervaring in het onderwijs, van basisonderwijs tot voortgezet onderwijs en van regulier tot speciaal. In die tijd heb ik ruime ervaring opgedaan met leerlingen met autisme, dyslexie en hoogbegaafdheid. Daar ligt dan ook mijn specialisatie. Het lesgeven aan en werken met “twice exceptionals” is mijn passie.

5 opleidingsdagen

5 – 8 uur per week

8 – 16 deelnemers

Maarssen

Wil je meer weten?

Heb je nog vragen over deze opleiding? Of twijfel je of deze opleiding bij jou past? Je kunt altijd contact met ons opnemen:

088-208 0800

Ken jij iemand die die deze opleiding ook interessant vindt?

Back To Top